blogs ik denk aan je geven en delen sint

Herinneringen delen en geven

November is begonnen. De kaarsjes gaan aan en met Allerzielen op 2 november is het herinneren en herdenken in deze komende donkere maanden extra van start gegaan. In deze blog willen we graag  kijken naar wat de Sinten ons brengen. Want zowel Sint Maarten als Sinterklaas komen eraan. We zoomen in op twee werkwoorden die symbolisch gezien en vanuit traditie en rituelen met de twee Sinten meekomen. Ook geven we tips om met kinderen herinneringen te delen en te geven. 

Wat brengen de Sinten ons? 

In november staan er twee Sinten centraal: Sint Maarten en Sinterklaas. Wij willen in deze blog de diepere betekenis en symboliek rond deze twee figuren uit de geschiedenis meegeven. Want waar denken we nu eigenlijk aan tijdens Sint Maarten en Sinterklaas. 

Eigenlijk halen wij twee belangrijke werkwoorden uit de rituelen van de Sinten.

Sint Maarten deelde zijn mantel met een arme zwerver.

En Sinterklaas gaf cadeautjes aan de armen.

Het mooie van deze twee werkwoorden is dat ze allebei gaan over denken aan een ander. 

De symboliek die deze Sinten meebrengen vinden wij een mooie aanleiding om met kinderen na te denken over wat zij willen delen en geven.  

Wist je dat? 

Wat interessant is om te weten dat zowel voor Sint Maarten als voor Sinterklaas geldt dat de data waarop we deze feesten vieren niet de verjaardag is van deze twee figuren uit de geschiedenis.  Vroeger werd de sterfdag een naamdag en dit werd belangrijker gevonden dan de verjaardag.  

Gespreksstarters over delen en geven 

De komende maanden staan vaak in het teken van cadeaus en spullen.
Hoe mooi om dan aan tafel of op een rustige middag de volgende vragen centraal te stellen? 

Wat zou jij van jezelf aan anderen willen geven? 

Hoe voel je je als je iets aan een ander geeft?

Wat is het mooiste dat je ooit aan een ander hebt gegeven? 

Kun je alleen cadeautjes geven? 

Hoe denk je aan een ander wanneer je iets geeft? 

Wat zou je graag willen delen? 

Welk gevoel geeft delen jou? 

Kun je een voorbeeld geven van iets dat je ooit hebt gedeeld? 

Herinneringen delen

Herinneringen delen kan zo waardevol en verbindend zijn. Zo tegen het einde van het jaar kun je terugblikken. Ook is het voor kinderen fijn om herinneringen van vroeger te horen. Elk gezin kent eigen rituelen rondom de feestdagen: de herkenbaarheid van rituelen zet herinneringen aan. 

Herinneringen geven 

Welke herinnering zou je in willen pakken? Een mooie activiteit voor kinderen. 

  • Laat ze nadenken over welk herinnering ze in willen pakken en willen geven aan iemand anders.  
  • Schrijf of teken de herinnering op een mooi papier. 
  • Zoek een doosje waar het briefje in kan en pak de herinnering in. 
  • Eventueel kan de herinnering daadwerkelijk aan iemand gegeven worden. 
  • Wanneer herinnering gaat over een overleden dierbare denk dan samen na aan wie de herinnering gegeven kan worden. 
  • Ook kan de herinnering gelamineerd worden en op de begraafplaats gezet worden. 
  • Een ingepakte herinnering kan ook in een Koesterhoekje gezet worden. Laat deze eventueel staan tot Pakjesavond.

Meer inspiratie?

Schrijf je in op onze wachtlijst voor de tweede druk van ons boek. Hierin laten we zien hoe je door het hele jaar heen kunt herdenken met kinderen. Dan kan HIER.

Esther van mijngoudentraan is rouw- en verliesbegeleider voor het onderwijs en het is haar missie om rouw en verlies bij kinderen te erkennen en bespreken, zodat er ‘gouden tranen’ mogen glinsteren.
Angelique van Studio Koester Booster is grafisch ontwerper en zet zich met Koester Booster in voor het koesteren van herinneringen en mooie momenten door het te vertalen in mooi vormgegeven beelden en producten.